Kréta

greece-848970_640

Kréta je největším z řeckých ostrovů a odděluje Středozemní moře od mořel Libyjského, čímž tvoří přirozenou hranici Evropy a Afriky. Kréta je ostrov dlouhý asi 260 km a 60 kilometrů široký. Administrativně se dělí na 4 prefektury: Chania, Rethimno, Heraklion and Lasithi.

Zájezdy na Krétu jsou skvělá volba pokud hledíte odpočinek na nádherném pobřeží se skvělou turistickou vybaveností na místě.

Pokud by nastala soutěž o to, který řecký ostrov je nejkrásnější, pak by Kréta byla jasným favoritem. Někteří lidé dokonce říkají, že takové místo jako je Kréta už nikde na zemi nenajdete. Většina návštěvníků ostrova s tímto tvrzením nadšeně souhlasí. Kréta, se svýmy 650 tisíci obyvateli není jen o polehávání na pláži a opalování se či koupání v průzračném moři. Je to místo plné života, přátelství, pohostinnosti a také dobré turistické vybavenosti.

Kréta je známa pro její moře a pláže, krajina je však dosti různorodá. Najdete tu vše od úrodných nížin po příkré hory nebo od rušných měst po zpadlé vesničky. Pokud cestujete po Krétě tak uvidíte stré turecké a římské akvadutkty a straobylou architekturu z dávných časů antických dějin ostrova. Po celém ostrově naleznete také pozůstatky Minojské kultury.

temple-884128_640

Města a letoviska

Herakleion- přístav a bývalá benátská pevnost známá jako La Rocca del Mare or Koules

Old Venetian lighthouse (faros) in Chania

  • Heraklion – největší a hlavní město ostrova se známým Knossem- Charakterem je to spíše klidnější město. Najdete zde spoustu starých domů a několik opravdu zajímavých památek. V přístavu najdete hradby z benátských dob a pevnost.

 

  • Agios Nikolaos je šarmantní centrum prefektury Lasithi. Je to živé město se spoustou zábavních podniků.
  • Chania – Největší město v provincii Chania Má rozsáhlé historické centru, které se rozléhá na obou částech města. Můžete zde najít starý benátský maják (faros) a tureckou mešitu. Většina památek ve městě pochází právě z dob turecké ři benátské nadvlády, zajímavostí jsou historické turecké lázně. Nchází se zde také důležitá námořní vojenská základna. Proto je ve městě také mnoho cizinců z řad vojenského personálu- , zejména z řad amerických námořníků.

greece-812467_640

 

  • Chersonissoss je velmi populární destinace pro letní odpočinek. Ačkoliv i zde najdete spoustu barů i diskoték, jedná se o poněkud klidnější letovisko než je sousední Malia.

 

  • Elounda– kdysi tiché rybářské městečko, dnes však vyhledávané letovisko kam létají i cebrity jak Brad Pitt a Angelina Jolie. Najdete zde mnoho 4 hvězdičkových hotelů a luxusních vil. V zátoce Elounda také najdete opuštěný ostrov Spinalonga s bývalou tureckou pevností. Toto město žije prakticky jen z turistů a v zimě je v podsstatě vybydlené.
  • Nejjižnější město v Evropě s jedněmi z nejdelších a nejjemnějších písečných pláží světa. Také zde najdete benátskou pevnost.
  • Malia – je to nejživější centrum na celém ostrově, které je vyhledáváno zejména mladšími turisty z Evropy s poněkud kontroverzní pověstí díky nočnímu hluku a všem podobným průvodním jevům. Město je plné diskoték a barů a samozřejmě také hojně navštěvovaných restaurací, kde vaří i na zdejší poměry exotickou kuchyni. Je zde dokonce KFC a McDonald. Otevřeny ovšem jen během turistické sezony.

 

  • Rethymno– hlavní město stejnojmenné provincie s fascinujícím a zachovalým starým městem, které je uzpůsobeno hlavně pro pěší. Zachovali se zde pozůstatky benátské pevnosti.
  • Sitia – přístavstřední velikosti, který se nachází na východním cípu ostrova s neposkvrněnými plážemi v okolí. Zejména v okolí přístavu naleznete skvělá místa pro koupání doplněná tavernami. Do města občas létají i přímé charterové lety z evropské pevniny. Stejně tak existuje i lodní spojení s kontinentálním Řeckem.

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *